Welcome Merhaba Hallo

2022 / 15 February

Tahliye


Tahliye

 

Tahliye sonrası ilk Kutlama

 

 

Tazminat Kazanıldı

 

 

 

 

Aysel: “Hükümeti sizin hakkınızda yargılanma kararı neden tekrar çıkardı? Bunun hakkında söylecekleriniz var mı?”

YETER: “Evet, söyleyeceğim çok şey var aslında. TC Hükümeti. Aah. TC Hükümeti ilk başta benim 12 Eylül döneminde yardılandığım ve içeride, Mamak Cezaevinde altı yıl kalmıştım, o süreci az buluyor ki yargıtay aşamasında davamın tekrar bozulmasına karar veriyor. Benimle birlikte 33 arkadaşımızın davasının tekrar görülmesine karar vermişti ve gerekçe de şöyle bir şeydi. Aslında onu sizinle paylaşabilirim de. Neredeydi? Burada. TC Hükümeti burada hazırladığı

iddianamede yazmış. Benim ve diğer arkadaşım için de geçerli olan bir neden bu ama özel olarak benimkini burada şu şekilde açıklamış. Benim dışarıda olmam TC Hükümetinin yıkılması tehlikesi arz ediyormuş. Ondan dolayı benim tekrar 146/1 denilen maddeden, bu 146/1 TC yasasında ölüm cezası anlamına geliyor. Bundan dolayı tekrar yargılanmamı istiyor. Yani, dışarıda olmam tehlikeliymiş onlar için. Bir de gerekçe olarak yargılandığım davanın tüm aşamalarında beni samimiyetsiz bulmuşlar. Yani samimiyetsizliği de şu şekilde açıklıyorlar; işte hakkımda verilmiş ifadeler var. Bu ifadelerde herkes ortak dilden konuşuyormuş, bir tek ben farklı bir dilden konuşuyormuşum. Bu da benim samimiyetsizliğim anlamına geliyormuş. Bundan dolayı tekrar yargılanmamı isteyip hakkımda dava açtılar.

Ben, bu dava yargıtay aşamasındayken avukatım beni aradı ve bana, “sanırım Yeter sen tekrar yargılanacaksın ve bundan dolayı yani üzerine tekrar neler söylenileceği konusunda tam bir fikrim olmamakla birlikte pek iyi şeyler düşünmüyorlar. Ben derim ki varsa koşulun, buralardan bir süreliğine git, bakalım, dava nasıl bir aşamaya dönecek” diye telkinde bulundu. Ben de onun üzerine iş yerinden normal senelik iznimi aldım çünkü hiç ihtimal vermiyordum ben bir daha … Çünkü yataracakları kadar yatırmışlardı zaten. Yine aynı şekilde 146/1’den açmışlardı davayı.

O zaman gerçi yaş küçüklüğüm vardı ama infaz yasasıyla vesaire ile yani altı yıl yatıracakları cezayı yatırdılar. Belki sekiz ay falan gibi kısa bir süre açık kalıyordu ama önemli olan şuydu, davanın tekrar yeni baştan görülmesini istiyorlar. Bu kafada büyük soru işareti uyandırmıştı. Burası Türkiye her şey olabilir. Üzerine tekrar başka başka suçlar yıkabilirler, biliyorsun yargısız çok infazlar yapıldı Türkiye’de. O anlamda Türkiye’de yargılandığım süreç de dahil olmak üzere, ondan önceki süreçler de dahil olmak üzere hiçbir şekilde hakka, hukuka inancım olmadığından da dolayı en akıllıcasının bir an önce o ortamdan uzaklaşmak olduğuna karar verdim ve bunu organize ederek arkadaşlarımı, ailelerimi de organize ederek bir an önce çıkış yapmayı uygun gördüm ve Viyana’ya gelerek iltica talebinde bulundum.”

Viyana 2021_22 belgeseli için Yeter ile yapılan röportajlardan

20 Yıl sonra mahkeme bitti

No comments so far.

LEAVE YOUR COMMENT